Warszawianka, fizyczka i chemiczka, dwukrotna laureatka Nagrody Nobla - w 1903 roku z fizyki oraz w 1911 z chemii. Do dziś pozostaje jedyną kobietą, która została uhonorowana tą Nagrodą w dwóch różnych dziedzinach naukowych. W 1908 roku, jako pierwsza kobieta na Sorbonie, otrzymuje tytuł profesora. Pierwsza kobieta, która spoczęła w paryskim Panteonie.

Pierwsza, pierwsza, pierwsza i jedyna, jedyna, jedyna... Mimo tych wszystkich zasług Maria Skłodowska-Curie na zawsze pozostała skromną kobietą naukowcem. Nauka była dla niej najważniejsza i to w niej widziała możliwość rozwoju świata. W czasie I wojny światowej organizuje ruchome stacje rentgenowskie i zajmuje się szkoleniem personelu medycznego, jak wykonywać prześwietlenia. Choć większość życia spędziła we Francji, Polska i sprawy polskie zawsze były bliskie Jej sercu. O Marii Skłodowskiej-Curie można by pisać w nieskończoność.

Ulica Freta 16, Warszawa, rok 1867 - na świat przychodzi Maria Skłodowska.
Dziś w tym samym miejscu mieści się Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Muzeum wyjątkowe, poświęcone wyjątkowej Kobiecie, ale również Jej rodzinie. Zbiory muzeum to m.in. osobiste pamiątki noblistki, rzeczy Jej ojca oraz męża. Wystrój Muzeum to również fragmenty pomieszczeń zaaranżowane na styl wnętrz z czasów Marii. Będąc gościem na Freta w Warszawie możemy również podziwiać mnóstwo fotografii oraz dokumentów.

Jednym z ważniejszych punktów w działalności Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie
- według mnie - jest wydanie książki Maria Curie, moja matka autorstwa starszej córki Państwa Curie, Ireny Joliot-Curie. Dwadzieścia lat po śmierci Matki, Irena pisze artykuł o Marii. Publikacja według mnie jest przede wszystkim portretem Marii jako kobiety naukowca i matki, ale pojawia się również temat silnej więzi Madame Curie ze swoim tragicznie zmarłym mężem Pierrem. Irena Joliot-Curie we wspaniały i czuły sposób opisuje wspólną pracę naukową z matką. Opisuje również wiele wspomnień z dzieciństwa. Poznajemy drogę Ireny do światowej kariery naukowej oraz działalność Marii, podwójnej noblistki, wspierającej wielu początkujących naukowców, jednocześnie pozostającej aktywną na polu nauki.
Wydawcą książki jest Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie wraz z Musee Curie w Paryżu.

Zachęcam do przeczytania książki. Piękna opowieść o matce naukowcu i o dzieciństwie u boku wielkiego umysłu.

Irena Joliot-Curie - laureatka Nagrody Nobla w 1936 roku.

 

Joliot-Curie I., Maria Curie, moja matka, Warszawa, Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, 2020.

 

 

Tekst: Klaudia Tworek
Kopiowanie oraz wykorzystywanie tekstu w całości lub jego fragmentów bez zgody autorki jest zabronione..

Maria Curie, moja matka

17 maja 2020

Portret Kobiety

Portret Kobiety, Klaudia Tworek

Media społecznościowe