Himalaistki. Opowieść o kobietach, które pokonują każdą górę to kolejna z książek, która zabiera nas w podróż do najdalszych i nieznanych zakątków świata. Czytając stronę za stroną, patrzymy na świat
z najwyższych górskich szczytów świata. Od Tatr, przez Alpy, góry Ameryki Południowej, aż po Himalaje.

Poznajemy czternaście Polek, które zapisały się na zawsze w historii wspinaczki i himalaizmu. Odważne, realizujące swoje cele, spełniające marzenia, a przede wszystkim łamiące stereotypy.
Góry to ich świat, tam czuły i czują się najlepiej.

Autor dzieli książkę na dwie części  "Wczoraj" i "Dziś". W pierwszej części poznajemy Kobiety, które zapoczątkowały wspinanie się Kobiet w Polsce, które jako pierwsze Polki zdobywały najwyższe szczyty świata. Poznajemy ich historie - jaki był początek, jak skomplikowaną drogę musiały pokonać - dosłownie i w przenośni - aby móc wyruszyć z komunistycznej Polski w świat i zrealizować swoje plany. Pomimo wielu przeciwności, udało się, a ich osiągnięcia do dziś zachwycają.

Halina Kruger-Syrokomska i Anna Okopińska w 1975 roku, jako pierwsze Polki przekraczają wysokość 8000 m - Gaszerbrum II (8035 m n.p.m.). Już trzy lata później, legenda polskiego i światowego himalaizmu - Wanda Rutkiewicz jako pierwsza Polka i Europejka oraz trzecia Kobieta na świecie zdobywa Mount Everest (8848 m n.p.m.). 1986 rok - K2 - Wanda Rutkiewicz jako pierwsza Kobieta zdobywa szczyt.

W części "Wczoraj" Autor przedstawia nam sylwetki siedmiu Kobiet, które jako jedne z pierwszy zaczęły się wspinać: Halina Kruger-Syrokomska, Anna Okopińska, Dobrosława Miodowicz-Wolf, Wanda Rutkiewicz, Alicja Bednarz, Ewa Panejko-Pankiewicz, Joanna Piotrowicz. Kilka z nich na zawsze pozostało w górach... Kruger-Syrokomska - K2, Miodowicz-Wolf - K2, Rutkiewicz - 
- Kanczendzonga.

W drugiej części czytamy o współczesnych himalaistkach. Często dzięki mediom mieliśmy szansę obserwować ich wyprawy. Kinga Baranowska w 2009 roku, jako pierwsza Polka zdobyła Kanczendzongę (8586 m n.p.m.), a w 2012 roku wspięła się na Lhotse (8516 m n.p.m.) - było to pierwsze wejście bez użycia tlenu. Na kolejnych stronach poznajemy niezwykłą Aleksandrę Dzik, zdobywczynię tytuł Śnieżnej Pantery (pierwsza Polka). W części "Dziś" Autor rozmawia z Kingą Baranowską, Agnieszka Bielecką, Izabela Czaplicką, Aleksandrą Dzik, Katarzyną Skłodowską, Małgorzatą Jurewicz oraz Sylwią Bukowicką.

Książka to nie tylko opowieści o górskich osiągnięciach, to historie Kobiet, które jak każda z nas mają swoje marzenia, plany, które chcą być szczęśliwe i robić to co kochają. Często ich droga nie była łatwa, ale nie poddawały się i próbowały. Otoczenie również nie sprzyjało - niegrzeczne uwagi, stereotypy, które uderzały prosto w serce, ale one wiedziały i wiedzą co robią. Odważne i mądre.

Zachęcam do lektury Himalaistek, wspaniałe opowieści z pięknym widokiem gór w tle. Sposób,
w jaki Bohaterki opowiadają o swoich wyprawach porusza naszą wyobraźnię i dzięki temu możemy przenieść się w Himalaje, a ze szczytu ośmiotysięcznika podziwiać to, co wydaje się niedostępne...

 

Sepioło M., Himalaistki. Opowieść o kobietach, które pokonują każdą górę, Kraków, Wydawnictwo Znak, 2017.

 

Tekst: Klaudia Tworek
Kopiowanie oraz wykorzystywanie tekstu w całości lub jego fragmentów bez zgody autorki jest zabronione.

Himalaistki

17 maja 2020

Portret Kobiety

Portret Kobiety, Klaudia Tworek

Media społecznościowe