Beata Lewandowska-Kaftan w swojej książce Afryka jest kobietą zabiera nas w niezwykłą podróż po Afryce. Dawno nie czytałam książki, która spowodowała, że czułam się tak, jakbym razem z Panią Beatą przemierzała kilometry tego cudownego kontynentu.

Czytając, czułam palące afrykańskie słońce, zapach ugandyjskiej wanilii, brałam udział w kenijskim rajdzie samochodowym razem z Księżniczkami Sapieżankami.

Poznałam odważne i mądre Kobiety, które pomimo odwiecznych konfliktów pomiędzy ich plemionami, wzniosły się ponad to, i w zgodzie oraz harmonii pracują w ramach MoSaReTu Women's Group.

Zatańczyłam na weselu i poznałam zwyczaje przygotowujące, w świecie Suahili, młode dziewczyny do życia po ślubie.

W jednym z rozdziałów wybrałyśmy się na rajską wyspę Zanzibar.
Czas spędziłyśmy w oceanie, pomagając i poznając codzienne obowiązki tutejszych Kobiet.
Czym się zajmują? Uprawą alg - często dzięki tej pracy utrzymują całe rodziny. Są pracowite, odważne
i przedsiębiorcze. To ich praca - bez pomocy mężczyzn. Od początku do końca, w większości przypadków, to kobieca dłoń przykłada się do uprawiania alg. Są też Kobiety, które należą do organizacji Seaweed Center. Zanzibarki są udziałowcami i pracownicami spółki.
To bardzo ważne!

Poznajemy zwyczaje i obrzędy oraz codzienne życie wielu plemion Afryki, ale przede wszystkim dowiadujemy się, jak wygląda życie afrykańskiej Kobiety.

Ale Pani Beata zabiera nas również do domów Europejek, które właśnie w Afryce, znalazły swoje miejsce na ziemi. Lulu z Anglii i Jej pachnąca na całą Ugandę wanilia oraz Magda wraz z mężem Sebastianem, którzy mimo wielu przeciwności losu, spełnili swoje marzenie i osiedlili się również
w Ugandzie, otwierając Papaya Lake Lodge.

Beata Lewandowska-Kaftan - Autorka - to kobieta w podróży. Początkowo pracująca jako wydawczyni, która blisko 20 lat temu pokochała Afrykę i postanowiła opisać swoje wyjątkowe
i fascynujące podróże. Odwiedziła Kenię, Tanzanię, Zanzibar, Ugandę, Etiopię, Namibię, Botswanę, Zimbabwe, RPA, Maroko, Mali i Burkina Faso. Jakie miejsce pokochała najbardziej? Okolice jeziora Turkana.

Pani Beato, dziękuję za tę cudowną książkę. Dziękuję za to, że mogliśmy poznać wyjątkowe, odważne, mądre, piękne i silne Kobiety z Afryki.
Zgadzam się - Afryka jest Kobietą...

Pani Beato, Asante sana za tę książkę 

 

Lewandowska-Kaftan B., Afryka jest kobietą, Warszawa, Edipresse Polska, 2016.

 

Tekst: Klaudia Tworek
Kopiowanie oraz wykorzystywanie tekstu w całości lub jego fragmentów bez zgody autorki jest zabronione.

Afryka jest kobietą

16 maja 2020

Portret Kobiety

Portret Kobiety, Klaudia Tworek

Media społecznościowe